It is currently Tue Sep 26, 2017 1:50 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Tue Jul 12, 2011 8:59 pm 

Foarte frumoase cele 2 pesteri in special Pestera Muierilor.
Dar cei ce administreaza Pestera Muierilor ar trebui neaparat sa dea o vizita si la Pestera Polovraci. Ca servicii au muuult mult de invatat de la Polovraci. Cei de la Muierilor ii intereseaza doar banii din ce am observat. Ne-au bagat un grup de peste 20 persoane ca sa nu zic chiar dublu, si ne-au bagat la un maraton prin pestera. Nu apucai bine sa stai sa faci cite o poza pe linga vreo formatiune frumoasa ca te trezeai ca stingeau becurile. La un moment dat ghidul era cu noi si ne-a asteptat dar la un grup asa mare, 1 singur ghid clar nu poate face fata. Din bani care ii fac pe zi e chiar bataie de joc ce ofera. Nu mai pot angaja un numar suficient de ghizi ?! Dar pe urma scad profiturile administatorilor si cum se poate asa ceva ?! Nu se mai ghideaza dupa motoul: investitia minima, profit maxim, instantaneu daca se poate.
Si nu am inteles faza cu stinsul becurilor si grabitul prin pestera. Au target de vizitatori pe ora ?! Daca vin fetite cu fustite scurte si nu le intereseaza prea mult eu de ce trebuie sa alerg dupa ele ?! Daca vreau sa admir mai mult timp pestera nu mi se ofera acest lucru. Pacat de frumusetea ei.

Despre Polvraci ... nu am cuvinte de descriere. Mi-a crescut inima cind am vazut ca sint locuri in Romania unde se face tursim din pasiune si persoana respectiva se implica foarte mult in acest lucru. Se vede diferenta intre un lucru facut din pasiune si altul facut pt bani. Doamna ghid de la Polovraci avea un dar de a prezenta pestera incit o facea mult mai frumoasa ca Muierilor desi in realitate nu e asa. Iti era mai mare dragul sa o vezi si sa o asculti. Sa nu mai zic de taxe. Si-a dat seama ca nu toti declara aparatele foto drept pt care nu mai percepe aceasta taxa, argumentind ca nu e corect pt cei ce platesc. Citi oameni din astia mai intilnim in turismul romanesc ?! Mai trebuie reamintit ca in Polovraci becurile nu se sting si nu te da nimeni afara. Platesti intrarea si stai cit vrei.

Cu ceva poze o sa revin, numai sa imi fac timp sa le mai triez ca am facut foarte multe, dar putine reusite din lipsa de trepied.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 13, 2011 5:06 pm 

vlad wrote:
Foarte frumoase cele 2 pesteri in special Pestera Muierilor.
Dar cei ce administreaza Pestera Muierilor ar trebui neaparat sa dea o vizita si la Pestera Polovraci. Ca servicii au muuult mult de invatat de la Polovraci.
..................
Nu se mai ghideaza dupa motoul: investitia minima, profit maxim, instantaneu daca se poate.
Si nu am inteles faza cu stinsul becurilor si grabitul prin pestera. Au target de vizitatori pe ora ?! Daca vin fetite cu fustite scurte si nu le intereseaza prea mult eu de ce trebuie sa alerg dupa ele ?! Daca vreau sa admir mai mult timp pestera nu mi se ofera acest lucru. Pacat de frumusetea ei.
..............
Cu ceva poze o sa revin, numai sa imi fac timp sa le mai triez ca am facut foarte multe, dar putine reusite din lipsa de trepied.

aceasta meteahna este -crede-ma stiu ce zic de prin anii '85 ai secolului trecut cand se facea economie si la becul de la frigidere :D .Am sperat - si eu , ca se va schimba ceva ,dar in afara de largirea catorva pasaje pe care in anii respectivi le parcurgeai mergand taras,frecand tavanul si peretii laterali nu au facut NIMIC .Nici nu vor face .Primarul -minte cu nerusinare :NU SUNT BANI !

Profile  

PostPosted: Mon Aug 08, 2011 9:43 pm 

buna,

o intrebare de 'incepatoare''... este nevoie neaparat de echipament special pentru a vizita pesterile?

mersi mult si cat mai multe concedii in continuare

Profile  

PostPosted: Mon Aug 08, 2011 9:53 pm 
Site Admin

Nu e nevoie de nici un fel de echipament.Sa ai totusi o bluza cu tine pt ca in pesteri sunt 10 - 11 grade.

Profile  

PostPosted: Tue Aug 09, 2011 9:01 am 

criss_bv wrote:
buna,

o intrebare de 'incepatoare''... este nevoie neaparat de echipament special pentru a vizita pesterile?

mersi mult si cat mai multe concedii in continuare

In afara de bluza pe care a recomandat-o Alin ,ar fi bine -de fapt indicat sa ai in picioare incaltaminte adecvata acestei incursiuni-minim ceva sport cu talpa mai aderenta.
Nu strica o sepcuta-mai ales daca ai inaltimea peste 1.60m.
Ca recomandare din partea unuia care a intrat de foarte multe ori in pestera ,daca ai o lanterna puternica nu ezita sa o iei ,dar mai ales sa o folosesti . Vei vedea si altceva de cat se vede la lumina becurilor" oficiale"
Pacat -asa cum s-a scris si mai sus ,ca vizitarea pesterii se face in regim de mare viteza .Mai ales acum in plin sezon !!!

Profile  

PostPosted: Tue Aug 09, 2011 9:30 am 

Si daca ramii ultima, cum am patit eu, poate lanterna te ajuta sa ajungi grupul din urma dupa ce sting becurile; nu mai esti nevoita sa mergi la lumina telefonului si a blitului.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 12, 2011 4:40 pm 

am fost eu acum 2 zile, de la sebes pana jos, la pestera muierilor, asa se numeste. Drumul este superb, se mai lucreaza inca la el dar se poate circula fara probleme, tot cu un logan am fost si eu. Am poposit seara ijn Ranca, alt loc minunat. Intrarea la pestera este 10 lei /pers de la 9 dim pana la 7 seara.

Profile  

PostPosted: Thu Sep 22, 2011 5:58 pm 

am fost si eu la pestera muierilor cand am facut transalpina, asta prin 2009, dar nu am fost chiar impresionat

Profile  

PostPosted: Mon Jul 30, 2012 12:41 am 

La ambele peşteri se intră cu grup organizat la fiecare oră fixă, cu ghid.Ultima intrare la 19.00

Preţuri:
Peştera Muierilor - 10 lei adulţi, 5 lei copii, 10 lei -taxa foto, , 20 lei - filmat
Peştera Polovragi - 5 lei adulţi, 2,5 lei copii (taxele nu le reţin pentru că în ziua aceea cel puţin nu ne-au luat bani pentru foto)

Ambele sunt foarte frumoase. la Polovragi este o colonie de 300 de lilieci foarte vioi şi Cheile Olteţului unde este situată peştera sunt minunate.

Profile  

PostPosted: Fri Aug 03, 2012 6:52 pm 

PEŞTERA MUIERILOR

Attachments:
parang 257 modified.jpg
parang 257 modified.jpg [ 118.39 KiB | Viewed 23201 times ]
parang 266 modified.jpg
parang 266 modified.jpg [ 140.4 KiB | Viewed 23201 times ]
parang 282 modified.jpg
parang 282 modified.jpg [ 127.47 KiB | Viewed 23201 times ]

Post new topic Reply to topic  [ 34 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]