It is currently Mon Aug 21, 2017 12:15 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
PostPosted: Thu Jun 16, 2011 7:51 pm 

Incercind sa imi stabilesc niste obiective de vizitat din zona am dat peste acest muzeu al satului. Din poze (http://www.mycountry.ro/?s=Curtisoara&searchsubmit=) mi se pare un obiectiv foarte interesant si frumos.
Stiti careva de prin zona cam cite case sint de vizitat ?
Ai acces in interiorul lor ?

Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2011 8:58 am 

salut, am fost eu de Paste la Muzeu si ai ce vedea sunt 5-6 case sau "cule" cum se mai numesc si o bisericutza. Intrarea e 3 lei + taxa de foto vreo 2 lei cred + ghid prin muzeu.
PS Daca mergi pe acolo sa vizitezi si Biserica dintr-un lemn eu din pacate nu am mai apucat sa o vad

Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2011 10:32 pm 

Presupun ca biserica e tot in aceasi locatie, nu ?
Cam cit dureaza un tur compet ? Mai mult de o ora ?

Profile  

PostPosted: Fri Jun 17, 2011 10:39 pm 

Manastirea Dintr-un Lemn este situata la aproximativ 25 de kilometri sud de municipiul Ramnicu Valcea si la 12 kilometri nord de Babeni, pe valea Otasaului, in comuna Francesti

Profile  

PostPosted: Sat Jun 18, 2011 8:34 am 

Ohh, departe rau. Pe mine ma interesa obiective strict in zona Novaci - Tg. Jiu.

Profile  

PostPosted: Tue Jul 12, 2011 9:09 pm 

Atentie daca vreti sa vizitati acest obiectiv. Pe net gasisem ca programul ar fi pina la ora 20.00 si casa de bilete se inchide cu 30 minute inainte. Din pacate nu e asa. La ora 17.00 se inchide muzeul. Noi ajungind peste programul de vizita nu am putut beneficia de prezentarea muzeului de catre un ghid, dar cum gorjeni sint oameni foarte amabili paznicul ne-a perzentat el muzeul cum a putut.
Cu acest gest iar au crescut gorjenii in ochi mei. Tot respectul pt cum trateaza ei tursitii.

Profile  

PostPosted: Mon Jul 16, 2012 4:08 pm 

La ce distanţă de Novaci este acest muzeu?

Eu am găsit cu un calculator de distanţe - 123 km. Să fie altă Curtisoara sau e aceeaşi?

Mulţumesc.

Profile  

PostPosted: Sun Jul 29, 2012 7:18 pm 

vlad wrote:
Incercind sa imi stabilesc niste obiective de vizitat din zona am dat peste acest muzeu al satului. Din poze (http://www.mycountry.ro/?s=Curtisoara&searchsubmit=) mi se pare un obiectiv foarte interesant si frumos.
Stiti careva de prin zona cam cite case sint de vizitat ?
Ai acces in interiorul lor ?

Salutare Vlad! Incerc si eu sa imaginez un itinerariu de trei patru zile in zona Transalpinei... Am observat ca ai fost si tu interesat de zona. Ma poti ajuta cu ceva sugestii si recomandari? Multumesc anticipat!

Profile  

PostPosted: Mon Aug 26, 2013 10:25 am 

De cativa ani buni, imi aduc prietenii din toata tara pe Transalpina .
Nu m-am limitat doar la atat.Am intrat cu ei in pesterile Polovragi si Muierilor,am parcurs valea Gilortului,Cheile Oltetului si ale Galbenuluisi am urcat pe drumurile turmelor de oi-de fapt pe urmele lasate.
Incercam si de multe ori am reusit sa imbinam utilul cu placutul . in popasurile facute pentru odihna am trecut -fara rusine sau fite la ecologizarea -sa folosesc un termen mai elevat,zonei.
Regretul meu -pe de o parte ,este ca poluarea va atinge in scurt timp cote alarmante ,daca nu se vor lua masuri drastice ! Dar pana la masuri luate si aplicate de altii NOI OAMENII trebuie sa actionam ,atunci cand MARLANUL se ridica si vrea sa plece lasand in urma lui focul mocnind,cutii de bere,peturi si pungi de toate felurile. Am lasat frica la o parte chiar cand am fost pus in situatia 1la 15 si le-am atras atentia .Faceti la fel pentru noi,pentru copii nostrii,pentru frumusetile inegalabile ce le avem .

Profile  

PostPosted: Wed Aug 28, 2013 8:13 am 

ionela_pop wrote:
La ce distanţă de Novaci este acest muzeu?

Eu am găsit cu un calculator de distanţe - 123 km. Să fie altă Curtisoara sau e aceeaşi?

Mulţumesc.

30- km aproximativ de la Novaci , daca mergi 'pe sub munte' prin Crasna-un drum superb si 50 km daca mergi pe dn67 prin Scoarta-Targu Jiu. Ar mai fi cateva scurtaturi ,dar daca nu esti din zona nu le cauta .Sunt dificil de gasit si fara indicatoare.Exemplu:Dragoieni-Preajba-Sadu.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]