It is currently Sun Aug 20, 2017 2:41 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
PostPosted: Mon Jul 28, 2014 7:13 pm 
Site Admin

tesio wrote:
Salut,
Sa inteleg ca ai fost pe acolo de curand? Eu trebuie sa ajung in parang la inceputul lui august si as fi luat-o pe transalpina (venind dinspre novaci).
Intrebare: pot urma traseul Novaci Ranca (67C) si pe urma pe 7A spre parang?Intre punctul de intersectie 67C si 7A si parang cam cati Km sunt?
Multumesc,
Mihai

A fost cineva ieri pe traseul descris de tine. Vezi relatarea aici :
viewtopic.php?f=3&t=2&start=1740
Unde anume in Parang vrei sa ajungi?

Profile  

PostPosted: Wed Jul 30, 2014 7:42 pm 

Din pacate legatura intre Petrosani si Obarsia Lotrului a fost blocata
http://adevarul.ro/locale/hunedoara/vid ... index.html

Profile  

PostPosted: Wed Jul 30, 2014 8:22 pm 
Site Admin

mihaistoian wrote:
Din pacate legatura intre Petrosani si Obarsia Lotrului a fost blocata
http://adevarul.ro/locale/hunedoara/vid ... index.html

Multumesc Mihai!
Tocmai au confirmat acest lucru si cei de la info trafic.

Profile  

PostPosted: Fri Sep 05, 2014 2:20 pm 

In sfarsit am ajuns si eu, acum cateva zile, sa parcurg acest drum. Da, se poate circula, cu mare atentie insa. De ex., la coborarea spre Obarsie, am oprit in ultimul moment in fata unui adevarat prag ce se deschidea in fata mea si in care era sa cad (cel putin 30cm.)
Frumusetea locurilor insa merita tot efortul masina-om. Cheile Jietului sunt una din cele mai frumoase zone din tara in care se poate ajunge cu masina. Iar Groapa Seaca, cu cei aproape 1600 m, e al treilea pas dupa Urdele si Balea. Sper sa nu ma insel.
Ca un bonus, am parcurs si proaspatul Transsemenic (DJ582), de care cred ca am mai amintit aici. Drum foarte bun, doar cateva zeci de metri neasfaltati, dar se merge fara probleme. Zona e in plina dezvoltare turistica.

Profile  

PostPosted: Sun Sep 07, 2014 12:21 am 
Site Admin

Nelu Anton wrote:
In sfarsit am ajuns si eu, acum cateva zile, sa parcurg acest drum. Da, se poate circula, cu mare atentie insa. De ex., la coborarea spre Obarsie, am oprit in ultimul moment in fata unui adevarat prag ce se deschidea in fata mea si in care era sa cad (cel putin 30cm.)
Frumusetea locurilor insa merita tot efortul masina-om. Cheile Jietului sunt una din cele mai frumoase zone din tara in care se poate ajunge cu masina. Iar Groapa Seaca, cu cei aproape 1600 m, e al treilea pas dupa Urdele si Balea. Sper sa nu ma insel.
Ca un bonus, am parcurs si proaspatul Transsemenic (DJ582), de care cred ca am mai amintit aici. Drum foarte bun, doar cateva zeci de metri neasfaltati, dar se merge fara probleme. Zona e in plina dezvoltare turistica.

Am spart si eu un rulment de la o roata in santul respectiv. Dar a meritat. Toamna, cand ruginesc frunzele, e foarte frumos acest traseu.
Desi e in plan inca nu am ajuns pe Transsemenic. Cum ti s-a parut din punct de vedere al peisajului comparativ cu Transalpina si Cheile Jietulu?

Profile  

PostPosted: Mon Sep 22, 2014 4:36 pm 

Va salut cu respect.
Suntem 4 persoane cu chef de drum, care dorim sa venim dinspre Pitesti, sa petrecem o noapte la Malaia sau Voineasa, apoi sa continuam pe DN 7A pana la intersectia cu Obarsia Lotrului, si de acolo pe DN 67C spre Alba Iulia.
Am dori sa stim care este starea acestor portiuni de drum, daca e cineva care a trecut recent pe acolo, si daca pot fi traversate fara probleme de o berlina cu garda la sol destul de ridicata. Desigur, orice sugestie in legatura cu noaptea de cazare, daca sa fie in alta parte decat Malaia sau Voineasa, e mai mult decat binevenita. Va multumesc anticipat.

Salutari,
Cristian.

Profile  

PostPosted: Mon Sep 22, 2014 8:33 pm 
Site Admin

cristisor wrote:
Va salut cu respect.
Suntem 4 persoane cu chef de drum, care dorim sa venim dinspre Pitesti, sa petrecem o noapte la Malaia sau Voineasa, apoi sa continuam pe DN 7A pana la intersectia cu Obarsia Lotrului, si de acolo pe DN 67C spre Alba Iulia.
Am dori sa stim care este starea acestor portiuni de drum, daca e cineva care a trecut recent pe acolo, si daca pot fi traversate fara probleme de o berlina cu garda la sol destul de ridicata. Desigur, orice sugestie in legatura cu noaptea de cazare, daca sa fie in alta parte decat Malaia sau Voineasa, e mai mult decat binevenita. Va multumesc anticipat.

Salutari,
Cristian.

Salut Cristian,
Gasesti toate aceste portiuni de drum filmate integral aici: http://www.transalpina.biz/video.html
Chiar daca filmarile sunt de anul trecut nu sunt modificari majore. Se poate trece cu orice masina chiar daca mai sunt si zone cu denivelari sau zone unde drumul este deteriorat. Trebuie sa sti ca intre Obarsia Lotrului si Sugag Transalpina este nefinalizata.Sunt scurte zone fara asflat, zone cu diferente de nivel intre 2 straturi de asfalt plus lipsa parapetilor si a indicatoarelor. Gasesti toate aceste zone filmate pe directia Obarsie Sugag aici: http://youtu.be/HajhceKthjg
Trebuie doar sa incetinesti si treci fara probleme.
Nu stiu cat planuiesti sa cheltui pe cazare, dar daca nu cauti neaparat ceva ieftin atunci recomand Zan Hotel. Nu am fost dar mi-a placut cum arata. Daca mergi sa ne spui si noua cum a fost. :)
Daca tot ajungi pana la Obarsia Lotrului merita sa urci in zona cea mai inalta si frumoasa a Transalpinei(daca nu ai fost deja), spre Ranca (30 Km), dupa care sa te intorci inapoi la Obarsie si apoi spre Sebes. Aceasta portiune e oficial inchisa dar se poate trece pe propria raspundere.
http://youtu.be/3zX2NEBVIl0

Profile  

PostPosted: Tue Sep 23, 2014 10:39 am 

Multumesc pentru sugestii Alin. Am decis sa urcam si spre Ranca daca tot ajungem in zona.

Profile  

PostPosted: Sun Apr 26, 2015 10:58 pm 

Salut !
Sunt din Craiova si as dori sa ajung la lacul Oasa, saptamana aceasta de 1 mai .
Pt. ca Transalpina este inchisa intre Ranca si Obarsia Lotrului, nu am decat sa o iau pe Dragasani-Brezoi-Voineasa- Obarsia Lotrului .
Puteti sa-mi spuneti cum este drumul de la Voineasa la Obarsia Lotrului ?
Am auzit ca este pur si simplu impracticabil, plin de gropi, cratere, santuri, etc., iti rupri masina in doua !
A doua intrebare ar fi cum este Transalpina de la Obarsie la Lacul Oasa ?, presupun ca este bun !?
Va astept cu mult interes raspunsul dvs !
Precizez ca am un Opel Astra G .
Multumesc mult .
Aurelian Marcu

Profile  

PostPosted: Mon Apr 27, 2015 8:20 am 
Site Admin

amarcu wrote:
Salut !
Sunt din Craiova si as dori sa ajung la lacul Oasa, saptamana aceasta de 1 mai .
Pt. ca Transalpina este inchisa intre Ranca si Obarsia Lotrului, nu am decat sa o iau pe Dragasani-Brezoi-Voineasa- Obarsia Lotrului .
Puteti sa-mi spuneti cum este drumul de la Voineasa la Obarsia Lotrului ?
Am auzit ca este pur si simplu impracticabil, plin de gropi, cratere, santuri, etc., iti rupri masina in doua !
A doua intrebare ar fi cum este Transalpina de la Obarsie la Lacul Oasa ?, presupun ca este bun !?
Va astept cu mult interes raspunsul dvs !
Precizez ca am un Opel Astra G .
Multumesc mult .
Aurelian Marcu

Salut!
Cam asa:(https://www.youtube.com/watch?v=We86mNAfirs&feature=youtu.be) arata drumul intre Obarsia Lotrului si Voineasa anul trecut. E adevarat ca erau si portiuni unde drumul era mai rau dar nu as zice ca era impracticabil. Nu stiu cat s-o fi stricat anul acesta dar cred ca se poate merge fara probleme incetinind unde e cazul.
Cat despre Transalpina intre Obarsie si Lacul Oasa o gasesti filmata aici: https://www.youtube.com/watch?list=UUKa4gjhH0veuLq76AvDQv9Q&v=RjCOJpEqYl4
dar acum drumul este blocat der zapada si probabil va fi si de 1 Mai.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]