It is currently Fri May 26, 2017 2:56 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 229 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Next
Author Message
PostPosted: Wed Dec 23, 2015 12:28 pm 
Site Admin

Pârtia Transalpina Ski Resort rămâne închisă şi de sărbători

Domeniu schiabil Transalpina Ski Resort va fi închis şi de sărbători din cauza temperaturilor ridicate, care nu permit punerea în funcţiune a tunurilor de zăpadă.
http://saptamana.net/articol/9271-partia-transalpina-ski-resort-ramane-inchisa-si-de-sarbatori

Profile  

PostPosted: Sat Dec 26, 2015 3:05 pm 
Site Admin

După atâţia ani de aşteptare, staţiunea Voineasa a primit una din cele mai mari sume pentru plata arierartelor la pârtia de schi.
http://www.ramnicuvalceaweek.ro/?p=18909

Profile  

PostPosted: Tue Dec 29, 2015 9:53 pm 

Atunci când îi dați drumul?

Profile  

PostPosted: Fri Jan 01, 2016 10:33 am 
Site Admin

sandu wrote:
Atunci când îi dați drumul?

Deschiderea Domeniului Schiabil Transalpina sezonul 2016 va avea loc luni 4 ianuarie ora 9:00.

Profile  

PostPosted: Fri Jan 08, 2016 10:19 am 

Oameni buni treziți-vă! Ce naiba ,așa se intretine o pârtie? Va zgârciți și la motorina .Și ce dracului țineți munții aia de zăpadă în loc sa o întindeți pe cele doua pante abrupte unde îți distrugi schiul de la bulgarii de pământ?Păcat ,aici e vorba de delăsare și nu de condiții meteorologice.

Profile  

PostPosted: Mon Jan 11, 2016 8:14 pm 
Site Admin

Reportaj PRO Tv despre Transalpina Schi Resort:
http://stirileprotv.ro/stiri/travel/raiul-schiorilor-din-romania-are-peisaje-ca-in-austria-sau-franta-problemele-de-care-se-lovesc-turistii-cand-ajung-aici.html

Profile  

PostPosted: Mon Jan 11, 2016 8:58 pm 

Total de acord ca nu prea ai unde sa te cazezi însă nu sunt de acord cu întreținerea efectiva a pârtiei. Partia nu se pregătește în halul ăla .Ca sa ai un pat tare dedesubt trebuie sa treci cu ratrakul de câteva ori și sa o îndrepți. Cum este cu putință ca la ora 10 (dimineata)sa ai mormane de zăpadă .În zilele în care au fost cu -grade (nopti) se putea ajunge la un strat destul de gros ca sa nu ai bulgari de pământ pe pârtie. Am fost în Austria (nu e prima oara)și nici acolo nu au sta bine cu zăpada naturala ,dar cum au prins cel puțiîn -grade au și dat drumul la tunuri.Și ca un pont :unde este partia mai abrupta ratrakul mergea cât mai pe margine în sus ca sa nu scoată gheata sau pământ la suprafață (tractiunea) și la coborâre tasat. Aveau tehnica.Intrade-var este o zona frumoasa ,însă schiorii merg la schi și nu sa stea sa admire.Ideal ar fi încă o pârtie pe partea dreapta cum stai si privesti de jos in sus deservită de aceeași telegondola și astfel ar fi și mai aerisita partia și schiori mai mulți. După cum am spus, trebuie bunăvoință și sa nu se mai meargă pe ipoteza ca e bine și așa. Nu va zgârciți la niște litri de motorina ca pe viitor se va vedea.Măcar sa ne asigurați o pârtie ca lumea după ce și așa ne rupem masina pe ruta dinspre Petroșani. Numai bine!

Profile  

PostPosted: Wed Jan 13, 2016 12:49 am 
Site Admin

sandu wrote:
Total de acord ca nu prea ai unde sa te cazezi însă nu sunt de acord cu întreținerea efectiva a pârtiei. Partia nu se pregătește în halul ăla .Ca sa ai un pat tare dedesubt trebuie sa treci cu ratrakul de câteva ori și sa o îndrepți. Cum este cu putință ca la ora 10 (dimineata)sa ai mormane de zăpadă .În zilele în care au fost cu -grade (nopti) se putea ajunge la un strat destul de gros ca sa nu ai bulgari de pământ pe pârtie. Am fost în Austria (nu e prima oara)și nici acolo nu au sta bine cu zăpada naturala ,dar cum au prins cel puțiîn -grade au și dat drumul la tunuri.Și ca un pont :unde este partia mai abrupta ratrakul mergea cât mai pe margine în sus ca sa nu scoată gheata sau pământ la suprafață (tractiunea) și la coborâre tasat. Aveau tehnica.Intrade-var este o zona frumoasa ,însă schiorii merg la schi și nu sa stea sa admire.Ideal ar fi încă o pârtie pe partea dreapta cum stai si privesti de jos in sus deservită de aceeași telegondola și astfel ar fi și mai aerisita partia și schiori mai mulți. După cum am spus, trebuie bunăvoință și sa nu se mai meargă pe ipoteza ca e bine și așa. Nu va zgârciți la niște litri de motorina ca pe viitor se va vedea.Măcar sa ne asigurați o pârtie ca lumea după ce și așa ne rupem masina pe ruta dinspre Petroșani. Numai bine!

Am gasit cateva clarificari la problemele ridicate de tine pe pagina oficiala de Facebook a domeniului:
https://www.facebook.com/SkiResortTransalpina/

Profile  

PostPosted: Wed Nov 30, 2016 4:02 pm 
Site Admin

Domeniul Schiabil Transalpina Ski Resort isi va incepe sezonul de schi 2016-2017 cel mai probabil in a adoua jumatate a lunii decembrie 2016.

Profile  

PostPosted: Sun Dec 11, 2016 12:04 pm 

Cand se va da drumul la camere?Asa vom vedea tot timpul starea partiilor.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 229 posts ]  Go to page Previous  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]