It is currently Mon Jun 26, 2017 8:08 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
PostPosted: Thu Jan 03, 2013 11:35 am 

Circulati incet pe Transalpina!Drumul este construit de ROMSTRADE... :lol:

Profile  

PostPosted: Wed Jul 10, 2013 4:29 pm 

vreau sa traversez transalpina la inceputul lui august, de la Sebes, pe la Obarsia lotrului, apoi Ranca, unde vreau sa ma si cazez si apoi la Novaci.

din pacate, am vazut prin presa ca vara asta acest traseu, pe varf este inchis.

stie cineva ceva despre inchiderea acestui traseu? imi doresc de vreo 2 ani sa fac traseul asta si nu stiu daca am sa reusesc anul asta. daca e inchis, pe ce portiune e inchis?

am o VW Jetta noua. cred ca rezista traseului. pe trasnfagarasan am mers cu un Matiz, acum vreo 6 ani si a fost super!

astept ceva sfaturi.

multumesc :roll:

Profile  

PostPosted: Wed Jul 10, 2013 6:53 pm 
Site Admin

VW Jetta nu ar trebui sa aiba probleme pe Transalpina. Trebuie doar incetinit in portiunile unde drumul mai are santuri si zone cu denivelari cand se trece de la un strat de asfalt la altul si pastrata distanta fata de masina din fata.
Deocamdata intre Ranca si Obarsia Lotrului Transalpina este oficial inchisa traficului pentru ca nu nu sunt finalizate lucrarile de siguranta a traficului (lipsesc parapetii, marcajele si semnele de circulatie). Pentru ca sunt doar panouri averizoare si nu si bariere multi se aventureaza si pe aceasta portiune, insa o fac pe riscul lor. Mai multe detalii in reportajelle de aici : http://www.transalpina.biz/ta/
Cel mai mare pericol pe Transalpina este frumusetea peisajelor ce ti se intind in fata ochilor si norii ce te pot surprinde la peste 2000 de metri. Majoritatea celor care au ajut accidente pe Transalpina au parasit carosabilul fie pentru ca au fost furati de peisaj si nu au mai fost atenti la drum , fie au intrat in nori, nu au mai vazut unde se termina drumul si au iesit de pe drum pentru ca nu au fost parapeti care sa ii opreasca.

Profile  

PostPosted: Wed Jul 10, 2013 10:35 pm 

merci mult de raspunsul dat asa rapid. nu ma sperie gropile si denivelarile - pt. astea ar trebui mers prin munti pe la bulgari!! ha! in fine, sa revenim la oile noastre. pe mine ma intereseaza daca se poate circula, chiar si in conditii grele, intre obarsia lotrului si ranca. :?

eu sunt din suceava, iar pe aici mai avem ceva drumuri pe munti, neasfaltate, pe care se circula destul de periculos. si am mers chiar si iarna, pe zapezile de pe aici, deci nu ma sperii asa usor. vreau doar sa stiu daca se poate trece dincolo sau autoritatile nu-ti dau voie. mai sunt si altii care trec pe acolo??

Profile  

PostPosted: Wed Jul 10, 2013 11:29 pm 
Site Admin

Bariere nu sunt si nici echipaje de politie nu au fost pana acum. Asadar dupa cum spune si Directorul Salvamont Gorj "se circula...dar e neoficial" si pe riscul si raspunderea proprie. http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... HP-OqER2L4
Intre Ranca si Obarsia Lotrului drumul nu mai e rau, e asfalt integral, insa tocmai pentru ca e asfalt nou nout lumea exagereaza cu viteza si de aici apar problemle.

Profile  

PostPosted: Thu Jul 11, 2013 12:24 pm 

din nou, multumesc pt. raspunsul rapid. am inteles cum stau lucrurile. oricum, voi merge atent. sper sa nu prind ceata, atata tot. ne auzim dupa ce vin. :D

Profile  

PostPosted: Fri Aug 30, 2013 12:14 pm 

Am un VW Golf de 1,4i benzina. Am sanse?

Profile  

PostPosted: Fri Aug 30, 2013 6:02 pm 
Site Admin

gigica wrote:
Am un VW Golf de 1,4i benzina. Am sanse?

E totusi un Golf :)

Profile  

PostPosted: Mon Sep 02, 2013 1:35 am 

Nu, nu, n-ai inteles, e Volkswagen, normal ca are sanse. Poate sa fie si motor de 1.2 in 3 cilindri de Seat Ibitza ca tot urca. 1.4 merge fara probleme, bine, sa sti sa si conduci, daca vrei in curbe stranse sa urci cu a 3 mai bine nu te mai duci deloc ca o sa chinui si strici masina, curbele se urca ori cu 1 ori cu a 2, totul e sa ai motorul turat undeva la minim 1500 de ture pt a 2 si pe la 2500 pt a 3 (idea e la turatia cuplului maxim ) iar de schimbat e de prefera t sa schimbi mai sus pe la 3500-4000.

Bine, daca ai benzina aspirat, nu te opreste nimeni sa schimbi la 2000 in serpentinele acelea abrupte (aviz amatorilor ) daca iti place sa chinui masina, poti sa continui tot asa, si masina se chinuie, si tu te enervezi ca nu trage si zici ca nu ii buna, poate se mai si strica. Da ea saraca, ce sa faca daca soferu nu stie sa o conduca.

Profile  

PostPosted: Sat Apr 05, 2014 11:19 am 

Buna ziua tuturor. Vrem sa vizitam aceasta frumoasa parte a României insa..., este posibil sa mergem pe Transalpina cu rulota ...? Aștept răspuns din partea voastra. Multumesc.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 32 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]